انباری چیست
نوشته شده توسط : soraya

انباری چیست؟

یکی دیگر از متعلقات آپارتمان، انباری است و شهرداری به هنگام صدور گواهی پایان ساختمان، آن را در ردیف قسمت‎های اختصاصی قرار می‎دهد و در صورت مجلس تفکیکی نیز انباری جزء بخش‌های اختصاصی آپارتمان محسوب می‎شود.

واحدهای ثبتی می‎توانند، پس از انجام معامله و دریافت مدارک انتقال رسمی با توضیح لازم در سوابق ثبتی و پیش‎نویس سند مالکیت، قطعه یا قطعات خریداری جدید را به واحد آپارتمانی مورد مالکیت قبلی خریدار الحاق (پیوست) نمایند.

انباری ساختمان از جمله توابع آپارتمان‎های ساختمان است و مالکان آپارتمان‎ها، شرکای قسمت‌های مشترک ساختمان هستند. قسمت‌های مشترک ساختمان دارای شخصیت حقوقی است و واگذاری هر قسمت از توابع (متعلقات) واحد‎های اختصاصی ساختمان به غیر از شرکای ساختمان مغایر و مخالف مقررات است.

این عمل در واقع نوعی امکان ورود شخص غریبه به قسمت‎های مشترک است. به همین دلیل در اسناد انتقال رسمی آپارتمان‎ها عدم واگذاری انباری به غیر شرکای ساختمان (مالکان دیگر) قید می‎شود. همچنین اجاره یا انتقال انباری آپارتمان‎ها به هر یک از مالکان همان ساختمان بدون مانع است.

سؤال 1: آیا انباری از نظر اندازه و شرایط فنی قاعده‌ای دارد یا خیر؟

جواب: بله، ساخت انباری در ساختمان‌ها طبق اندازه خاصی که توسط شهرداری در نقشه‌ها تأیید شده باید ساخته شود.

سؤال 2: آیا متراژ انباری در قیمت واحد آپارتمانی محاسبه می‌شود؟

جواب: با توجه به هزینه‌های شهرداری که بابت انباری دریافت می‌گردد، متراژ انباری در سند قید شده و به ازای قیمت هر متر واحد محاسبه می‌شود و قیمت آن توافقی تعیین می‌گردد. بعضی از مالکان براساس عرف و روال منطقه قرارگیری ملک مورد نظر مبالغی جهت انباری حدوداً یک سوم یا یک دوم دریافت می‌نمایند.

سؤال 3: آیا مالک آپارتمان می‌تواند انباری خود را به دیگری بفروشد؟

جواب: خیر، انباری در سند تفکیکی دارای پلاک جداگانه‌ای نیست و نمی‌توان آن را به دیگری انتقال داد و اگر فرضاً خریدار آپارتمان هم راضی شده باشد که آپارتمان را بدون انباری معامله کند، باز هم مالک نمی‌تواند انباری را به غیر از مالکان آن مجموعه بفروشد.

همچنین در صورت فروش به غیر، چنانچه مبایعه‌نامه عادی باشد، این عمل دارای اثر قانونی نیست و اگر رسمی باشد، مالک یا مالکان سایر واحدها به ‌عنوان ذی‌نفع می‌توانند از دادگاه درخواست ابطال معامله نمایند.

منبع: وکیل ملکی

 

:: برچسب‌ها: انباری , آپارتمان , متراژ , شهرداری , مالک ,
:: بازدید از این مطلب : 292
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 5 آبان 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: